17 lutego 2012

Youmiko Sushi (Kraków)


Ta recenzja Youmiko jest z 2012 roku. Tutaj znajdziecie najnowszą.

Małe to takie, niepozorne. Widać, że ktoś się uparł, by stworzyć ten maleńki kącik niedaleko Rynku, i że powstał on z miłości do sushi i kultury japońskiej. Wchodzimy zdziwieni, że do wyboru zaledwie jedenaście krzeseł, z czego dwa przy barze zajęte, więc siadamy z dala od sushimastera, choć w Youmiko Sushi „z dala” to maksymalnie ze dwa metry.

Proszę o menu, choć podobno jest tylko orientacyjne, bo tu wchodzi się i mówi, co się chce, a pan za ladą spełnia życzenia. Mimo to chcę zobaczyć je i przeanalizować, jak robię w każdej knajpie. Jest trochę niewygodne, szczególnie dla początkujących, bo na stronie z zestawami nie jest wyjaśnione, co to na przykład futomaki maguro albo uramaki kunsei sake – trzeba przewracać kartę w nieskończoność. Ale menu jest proste, minimalistyczne, ładne – jak całe to wnętrze, choć tak malutkie. Ściany zdobią przesłodkie kolorowe malunki, nad barem dyndają żurawie z papieru, w tle gra japońska muzyka, raz poważna, a raz zabawna i nieco kiczowata, ale japońska, za co ogromny plus. Wystrój jest biało-czarno-czerwony, na każdym z czterech stolików stoją serwetki, pojemnik pełen jednorazowych pałeczek i zapalona świeczka.

Okazuje się, że nie wszystkie ryby są dziś dostępne, co nie jest miło usłyszeć, ale chyba lepiej usłyszeć, niż jeść nieświeże. Prosimy o zestaw Nigiri (10 sztuk, 40 zł) i Maki (21 sztuk, 40 zł) i aby pozamieniano to, czego nie ma, na łososia, bo go uwielbiamy. Albo sushimaster (który jest jednocześnie właścicielem, kelnerem i chyba dostawcą, bo nagle wyszedł z pakunkiem świeżo przygotowanego sushi na kilka minut) nie dosłyszał, że zależy nam na łososiu, albo uparł się, by pokazać nam to, co ma najlepsze. I właściwie po kilku pierwszych propozycjach nie miałam mu tego za złe i nawet nie daliśmy znać, że coś jest nie tak – bo to rozwiązanie okazało się znacznie lepsze. Stopniowo, talerzyk po talerzyku, podchodził do naszego stolika, wyjaśniając, co właśnie podaje. A podawał to, czego nie mieliśmy okazji, albo odwagi, jeszcze spróbować. Marynowany pstrąg na przykład nie wydaje mi się rybą atrakcyjną w tej kuchni, a okazał się zaskakująco świetny, zarówno w formie nigiri, hosomaków jak i gunkanmaków w papierze ryżowym. Nigiri z łososiem, niby proste, ale tu podane wraz ze słodkim sosem z chili sprawił, że odkryliśmy nowy smak. Klasyce, np. Californii czy hosomakom z łososiem też nic do zarzucenia nie mam, a zielona herbata z prażonym ryżem (5 zł) była przepyszna. 

Czy mam na co ponarzekać? Nigiri mogłyby być odrobinę większe, bo są malutkie. Sushi podawane jest na zabawnych talerzykach – każdy zupełnie inny, co było dość urocze i nie wiem, czy zamierzone, czy po prostu bar nie zaopatrzył się jeszcze w zastawy do sushi. Ważniejsze jednak jest to, by każdy klient dostał swój talerzyk lub przynajmniej coś w rodzaju podstawki, bo stawianie jednego między dwie osoby nie jest najlepszym pomysłem jeśli goście nie są wprawieni w wymachiwanie pałeczkami.  A ceny? Chyba najniższe wśród barów w centrum, ale prawdziwy sushiżarłok i tak będzie musiał swoje wydać, ale cóż – taka to już nasza dola!

Ogólnie Youmiko oceniam na 7/10, bo jest to ciekawe miejsce z pysznym, oryginalnym sushi i zaskakującymi smakami, a poza tym… lubię ludzi z prawdziwą pasją, a tam można ją zobaczyć.

Plus: uroczy klimat, kompetentna i miła obsługa, lokalne ryby, stosunkowo niskie ceny, świetna strona internetowa.
Minus: maleńki lokal, trudny kontakt mailowy z barem, płatność tylko gotówką, dostępność ryb.
Polecam: na lunch, kolację.
Adres:  ul. Szczepańska 7 (zobacz mapę).
Ocena:  7/10


Więcej zdjęć z Youmiko możecie znaleźć tutaj.


Bądź na bieżąco:


5 komentarzy :

 1. szkoda że wykorzystują tam pracowników, którzy jeszcze zostali - obóz pracy

  OdpowiedzUsuń
 2. anonimowy, nowe youmiko nie ma nic wspólnego z tym o czym piszesz:) właściciel zmienił się od nowego roku. nikogo się do niczego nie zmusza, chłopcy robią sushi bo lubią:))

  OdpowiedzUsuń
 3. witam, planuję wybrać się tam jutro-proszę o wskazówki jak odnaleźć to miejsce, bo na google maps nie jestem w stanie. Joasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu jest mapa: https://www.facebook.com/YoumikoSushi/info
   Smacznego!

   Usuń