8 czerwca 2017

Ka Udon Bar (Kraków)


Dosłownie dwa tygodnie temu przy ulicy Rakowickiej otwarto Ka Udon Bar. Jak sama nazwa wskazuje, nowy lokal serwuje japoński udon, czyli bulion z charakterystycznym, grubym makaronem i dodatkami. Za konceptem stoją właściciele Karmy, którą, na marginesie, uważam za jedno z najlepszych miejsc na śniadanie w Krakowie, dlatego na Rakowickiej z dużą ciekawością pojawiłam się już dwa razy, z czego pierwszy zaledwie cztery dni po otwarciu.

Za pierwszym razem wpadliśmy jakieś dwadzieścia minut przed zamknięciem. Mieliśmy szczęście, bo zgarnęliśmy dokładnie dwie ostatnie porcje. Ka Udon Bar jest podłużny, ma kilka stolików w środku, kilka przed oraz niewielki ogródek za lokalem, a także długi bar, przy którym można usiąść, wcinać makaron i poczuć się jak w Japonii. Można stamtąd też doskonale obserwować bardzo spokojną, skrupulatną pracę kucharzy. Tego wieczoru nie kryli zadowolenia z bardzo udanych kilku dni pracy i faktu, że “wszystko wyszło”. Miło się tego słucha w mieście, w którym niełatwo o takie zainteresowanie.

Za pierwszym razem obsługiwała nas osoba, która nie mówiła po polsku, co wydało mi się dziwne, bo, o ile dobrze pamiętam, była jedyną osobą obsługującą salę. Oszczędzę Wam szczegółów, ale sprawiała mocne wrażenie, jakby wykonywała tę pracę po raz pierwszy w życiu. Przymknęłam na to oko, przypominając sobie, że drzwi Ka Udon Baru otwarto zaledwie kilka dni wcześniej. Za drugim razem obsługa była znacznie sprawniejsza i bardziej uważna, salę obsługiwały co najmniej dwie osoby, które z uśmiechem doradzały, wyjaśniały menu i dbały o uprzątnięcie brudnych talerzy.

Menu jest bardzo krótkie i w pełni wegetariańskie. Znajdują się w nim dwa warianty udonu  gorący oraz zimny, a także lista dodatków, takich jak grzyby w tempurze, jajko (Ka Udon Bar używa tylko jaj ekologicznych), natto czy edamame, jak i dwa rodzaje lodów na deser. Wszystkie ciepłe zupy bazują na tym samym wywarze i podawane są z dymką i imbirem. Dzięki dwóm wizytom spróbowałam kilku pozycji z menu: Kake udon (19 zł) z jajkiem (5 zł), Kitsune udon (24 zł) ze słodkim panierowanym tofu oraz Tempura udon (24 zł) z trzema kawałkami warzyw w tempurze (szparag, dynia, batat) oraz dodatkowym jajkiem. Za drugim razem zamówiłam też dziewięć kawałków warzyw w tempurze (15 zł). Był to batat, dynia, minikukurydza (genialna!), zielone szparagi oraz kawałek zielonej papryki  wszystkie mistrzowsko superchrupkie.

Najważniejsze jednak  makaron. Jest gruby, sycący, sprężysty i ma w sobie to wyjątkowe coś, co sprawia, że chciałoby się go jeść i jeść w absolutną nieskończoność. Jest kapitalny. Sam bulion jest smaczny, i choć podkręcony dymką i imbirem, to uprzedzam, że jest bardzo, bardzo delikatny (szczególnie jeśli ktoś będzie miał pomysł porównywania go do uzależniających mięsnych bulionów w ramenie, na przykład do tego, który można zjeść w Poznaniu). Żółtko jest naprawdę bardzo płynne, więc mocno wpływa na smak całego bulionu. Warzywa w tempurze zanurzone w zupie siłą rzeczy tracą swoją cudowną chrupkość, więc polecam zamawiać je osobno dla ciekawszych wrażeń. Z kolei fantastyczne tofu, w formie dwóch cienkich plasterków, sprawdzi się dla kogoś, kto lubi słodsze nuty (ja lubię!). Mam tylko małe wątpliwości co do wielkości porcji  dopiero towarzystwo warzyw w tempurze sprawiło, że się najadłam.

Na koniec mam takie przemyślenia: nie otwarto nowego lokalu dla wegetarian, otwarto nowy lokal dla wszystkich. W Ka Udon Bar czuć fajną energię, jedzenie nie jest przekombinowane, a wręcz przeciwnie  zachwyca swoją prostotą i świetnym wykonaniem oraz pewnego rodzaju minimalizmem, co jest bardzo odświeżające. No i plus za świetną herbatę i piękną ceramikę z Lanckorony!

Plus: smaczne jedzenie, fajny klimat.
Minus: nieduże porcje zup.
Adres: ul. Rakowicka 14A | mapa | FB
Polecam: na udon, po prostu. Również mięsożercom.
Średnia ocena: 4.38 na 5.     Jedzenie – 4.5/5      Obsługa – 4/5      Wnętrze – 4.5/5          Ceny – 4.5/5

Kake Udon Ka Udon Bar Krakow

Warzywa w tempurze Ka Udon Bar Krakow

Kitsune Udon Krakow

Tempura udon Ka Udon Bar Krakow

Kitsune Udon Ka Udon Bar Krakow


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz