23 stycznia 2020

Nowe miejsce: Brasserie Olympique


Brasserie Olympique restauracja francuskaW połowie października, jeszcze bez większego szumu, do gastronomicznej mapy Krakowa dołączyła Brasserie Olympique. Na pewno wszyscy znacie ten adres na Starym Mieście, kilka kroków od Barbakanu i dokładnie naprzeciwko Muzeum Czartoryskich. To tu w 1912 roku otwarto najnowocześniejszy hotel w Galicji – Hotel Francuski. Jego historia mocno kojarzona jest z Polskim Komitetem Olimpijskim, który 100 lat temu zawiązał się właśnie w hotelowej sali konferencyjnej, zwanej “Olimpijską”.


restauracja francuska krakow
kuchnia francuska w Krakowie
Wnętrze restauracji zostało lekko odświeżone, jednak nowym właścicielom, z szacunku do tego miejsca, zależy na zachowaniu jego historycznego charakteru. Tak oto na ścianach wciąż możemy podziwiać oryginalne mosiężne kinkiety, na stołach polską porcelanę z Chodzieży, a kartę zdobi autentyczna, licząca dwadzieścia lat, okładka dawnego menu z ówczesnej restauracji Hotelu Francuskiego.

krakow restauracja francuska
Brasserie Olympique Krakow
restauracja francuska w Krakowie

Brasserie Olympique Krakow

Brasserie Olympique Krakow
Słowo brasserie w ścisłym tłumaczeniu oznacza po prostu “browar”. Kiedyś do brasserie przychodziło się na piwo, przekąski oraz prosty, tani posiłek. Dziś Francuzi wpadają do brasserie dla luźnego, kawiarnianego klimatu, najczęściej po to, by na szybko zjeść coś ciepłego o każdej porze dnia. Choć białe obrusy przy Pijarskiej są  jak to w tradycyjnej restauracji tego typu  nie spodziewajcie się fine diningowych cen. Z założenia brasserie ma być miejscem na prostą, ale smaczną kuchnię, którą można się cieszyć w niezobowiązującej atmosferze.

Diana Olechnowicz, szefowa kuchni Brasserie Olympique, jest związana z gastronomią od ponad 10 lat. Może pochwalić się pracą u boku Roberta Skubisza w warszawskim Amber Roomie, czy u Michela Morana w jego Bistro de Paris. Jest miłośniczką klasycznej kuchni francuskiej, nie dziwne więc, że w menu znajdziecie takie propozycje jak ślimaki po burgundzku, zupę cebulową, czy boeuf bourguignon. Łącznie w menu są 22 pozycje, w tym także wegetariańskie, a w karcie win etykiety wyłącznie francuskie (od 79 do 299 zł za butelkę). Na koniec posiłku do stolika podjeżdża wózek z alkoholami, by kusić gości francuskimi digestive’ami na bazie winogron i jabłek. Uzupełnieniem oferty jest plat du jour dostępny do godziny siedemnastej od poniedziałku do piątku, bazujący na istniejącej karcie  jest to przystawka i danie główne lub danie główne i deser w cenie 45 zł.

Krakow restauracja francuska

Krakow restauracja francuska

Brasserie Olympique Krakow

Hotel Francuski oraz Brasserie Olympique jest częścią AB Investment Group  tej samej, do której należy pięciogwiazdkowy hotel H15 w Warszawie. Już wkrótce, bo w przyszłym roku, w sąsiedztwie Brasserie w Krakowie powstanie luksusowy hotel H15 Jana.

Poniżej zobaczycie, jak prezentują się dania w Brasserie Olympique:

Tatar wołowy po francusku / bagietka (32 zł)  możliwa również wersja z frytkami (37 zł):

kuchnia francuska krakow


Zupa rybna / grzanki z sosem rouille (25 zł):

kuchnia francuska krakow


Gnocchi Parisienne / szpinak / pieczarka portobello (28 zł):

Brasserie Olympique menu


Risotto z grzybami i foie gras (42 zł)  możliwa również wersja bez foie gras (30 zł):

Brasserie Olympique menu


Filet z sandacza / por / rodzynki (45 zł):

Brasserie Olympique menu


Królik w śmietanie / ziemniaki la ratte z masłem truflowym / sałata (56 zł):

Brasserie Olympique menu


Rum Baba / krem chantilly / owoce (14 zł):

Brasserie Olympique menu


Tradycyjny crème brûlée (16 zł):

Brasserie Olympique menu


Bavarois z ciemnej czekolady / czarna porzeczka (18 zł):

Brasserie Olympique menu

restauracja francuska Krakow
restauracja francuska Krakow

Brasserie Olympique restauracja francuska
Brasserie Olympique restauracja francuskaBrasserie Olympique, ul. Pijarska 13, Kraków
tel. +48 505 132 910 | FB | Instagram | www

Godziny otwarcia:
Codziennie od 13:00 do 22:00

Powyższy artykuł informacyjny powstał dla Was dzięki współpracy z restauracją Brasserie Olympique. O tym, jakie rodzaje treści pojawiają się na blogu, przeczytacie szczegółowo tutaj.

2 komentarze :