1 sierpnia 2020

Nowe miejsce: Bistro The Hours


Z początkiem lipca, w dawnym pałacu szlacheckiej rodziny Lubomirskich przy ulicy Świętego Jana w Krakowie, oficjalnie rozpoczął swoją działalność pięciogwiazdkowy hotel H15 Palace, a w nim bistro The Hours. Mieszczący się w czterech, gruntownie odnowionych szesnastowiecznych kamienicach hotel znajduje się w samym sercu Starego Miasta, gdzie od Rynku Głównego dzieli go zaledwie dwuminutowy spacer. 

h15 palace krakow
h15 palace krakow
bistro the hours wnetrze
Projekty grupy H15 łączą w sobie trzy elementy: historię, sztukę i design. Historia budynku na Jana sięga aż 1544 roku. Przez lata pełnił on różne funkcje: kiedyś była tu stajnia, piekarnia, mydlarnia, a nawet browar. Pod nazwą „Pałac Lubomirskich” zaczął funkcjonować w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest to zabytek klasy 0, czyli o najwyższej wartości historycznej w skali światowej. Przekraczając progi hotelu warto zwrócić uwagę na oryginalną (odnowioną) kostkę brukową oraz świetnie zachowane barokowe stiuki i wyobrazić sobie, że to luksusowe hotelowe lobby było kiedyś sienią przejazdową. Hotel dysponuje 70 pokojami i apartamentami, restauracją, bistro, siłownią, letnim ogrodem oraz SPA z basenem.

Bistro The Hours posiada osobne wejście od ul. Świętego Jana. W założeniu ma to być miejsce, w którym nie myśli się o upływającym czasie  wszak czas spędzony z przyjaciółmi jest tym najcenniejszym. Koncepcja menu opiera się na popularnej ostatnio idei dzielenia się jedzeniem. Karta składa się z talerzyków, tu nazywanych “bites” (czyli kęsami, przekąskami) inspirowanymi tradycyjną kuchnią polską z akcentami z Małopolski. Bistro ma być niezobowiązującym miejscem przystępnym cenowo (trochę na przekór temu, z czym kojarzą się pięciogwiazdkowe hotele), sprzyjającym luźnym, długim spotkaniom przy stole. 

dania w bistro the hours krakow
h15 palace krakow bistro
lampy z lama h15 palace
bistro the hours bar
h15 palace bistro
W bistro The Hours gotuje dwóch szefów kuchni: Wojciech Kilian oraz Diana Olechnowicz, którzy bazują na produktach z małopolski, a zaopatrują się w nie między innymi na Targu Pietruszkowym oraz u sprawdzonych, lokalnych dostawców. Wojciech Kilian odpowiada za menu wszystkich obiektów grupy  być może znacie go już z wielokrotnie nagradzanej restauracji Signature w Warszawie, również należącej do marki H15. Swój warsztat szlifował w Wielkiej Brytanii i USA, a także w warszawskim Bistro de Paris czy Amber Room u boku Wojciecha Modesta Amaro. 

Z kolei o szefowej Dianie Olechnowicz mogliście przeczytać w moim artykule o otwarciu krakowskiej Brasserie Olympique w Hotelu Francuskim. Hotel Francuski, nota bene zlokalizowany dosłownie o kilka kroków od H15 Palace, jest obecnie w trakcie modernizacji  prace potrwają w nim najprawdopodobniej do końca tego roku. W hotelu na Jana też trwają jeszcze ostatnie szlify. Warto nadmienić, że we wnętrzach po Klubie Cień, na poziomie -1, ma jeszcze powstać dodatkowy bar ze sceną i ekranem kinowym. W hotelu zostanie także otwarta druga, większa restauracja, gdzie serwowane będzie wyłącznie menu degustacyjne. Zarówno hotel H15 Palace, jak i bistro, są przyjazne psom  tak że śmiało możecie przychodzić i nocować wraz z pupilami!

talerzyki w bistro the hours
menu the hours h15 palace
h15 palace krakow bistro
bar h15 palace
bistro the hours h15 palace
h15 palace bistro
dania w bistro the hours krakow
Jak wygląda karta w bistro The Hours? Łącznie znajdziecie w niej 25 dań podzielonych na trzy kategorie: przekąski (Small Bites), dania główne (Big Bites) oraz desery (Sweet Bites). Jest również możliwość zamówienia dowolnie wybranych pięciu talerzyków — Small Bites Tasting  w cenie 48 zł. The Hours pochwalić się może także szerokim wyborem alkoholi, w tym oryginalną ofertą klasycznych koktajli mających swoje korzenie w XIX wieku. 

Poniżej zobaczycie, jak prezentują się wybrane pozycje z menu bistro The Hours:

Small bites:

Śledź / galaretka z raków / śmietana / szczypiorek (18 zł):

sledz z galaretka z rakow wojciech kilian


Marynowany sum w occie / cukinia małosolna / mus szczypiorkowy (23 zł):

marynowany sum w occie wojciech kilian


Marynowane warzywa / sos bbq (18 zł):

marynowane warzywa wojciech kilian


Pieczony na miejscu chleb: pszenno-żytni na zakwasie i bezglutenowy z ziaren, podawany z masłem czosnkowym i rukolą:

domowej roboty chleb

Nóżki wieprzowe / piklowana cebula / olej lubczykowy (17 zł):

nozki wieprzowe bistro the hours wojciech kilian


Smalec w dwóch odsłonach: wegański z białej fasoli i wędzonego tofu (16 zł) i tradycyjny
z jabłkiem (18 zł), oba podawane z domowym ogórkiem kiszonym i pieczywem:

smalec weganski i tradycyjny


Wegański tatar / pomidor / ryż (18 zł):

tatar weganski wojciech kilian


Siekana wołowina / siemię lniane / majonez truflowy (24 zł):

siekana wolowina wojciech kilian


Warto dodać, że to danie Wojciecha Kiliana - w nieco innej wersji - zdobyło drugie miejsce w kategorii przystawka podczas zeszłorocznej edycji konkursu Wine & Food Noble Night.

Big Bites:

Polędwica z dorsza / puree z selera i jabłek / kurki / bób (32 zł):

H15 Palace restauracja


Baranina / ziemniak / wędzony ser / ogórek kiszony (28 zł):

H15 palace restauracja


Bistro The Hours, ul. Świętego Jana 15, Kraków
tel. +48 12 371 15 01 | FB | Instagram | www
info@thehours.pl

Godziny otwarcia:
Codziennie od 12:00 do 22:00


Powyższy artykuł informacyjny powstał dla Was dzięki współpracy z restauracją Bistro The Hours. O tym, jakie rodzaje treści pojawiają się na blogu, przeczytacie szczegółowo tutaj.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza