O blogu


Dania Kontra Ania to najstarszy i najpopularniejszy
blog o restauracjach w Krakowie

Blog powstał w maju 2011 roku po to, by móc odpowiedzieć na odwieczne pytanie: “Gdzie zjeść w Krakowie?”, a także z chęci dzielenia się z Czytelnikami dobrymi kulinarnymi adresami w mieście, jak również przestrzegania przed tymi, w których nie warto tracić pieniędzy. Z czasem doszły do tego relacje z podróży i festiwali kulinarnych oraz opisy ciekawych restauracji z innych miast Polski, Europy i świata. Regularnie, co trzy miesiące, informuję krakowian także o nowo powstałych lokalach w mieście w sekcji Nowe Miejsca.

W październiku 2014 zasiadłam w jury plebiscytu "Smaki Krakowa" organizowanego przez Dziennik Polski, gdzie, m.in. wraz z Anną Starmach i Adamem Chrząstowskim, wybierałam najlepsze restauracje w Krakowie w dziewięciu kategoriach. Rok później zostałam zaproszona przez stację Kuchnia+ do wzięcia udziału w akcji "Kuchnia+ Poleca" jako ekspertka oceniająca restauracje z Krakowa zakwalifikowane do finału, by pomóc wyłonić najlepsze restauracje w Polsce.

Od 2018 roku współpracuję z nowojorską firmą Porter & Sail, twórcą ekskluzywnej aplikacji mobilnej dla  gości najlepszych luksusowych i butikowych hoteli na świecie, przy tworzeniu kulinarnego przewodnika po Krakowie.

Moim celem jest propagowanie jedzenia poza domem, szczególnie w restauracjach z półki fine dining, oraz wsparcie rozwoju krakowskiej i polskiej gastronomii.

Rodzaje treści

Na blogu rozróżniam pięć głównych rodzajów treści:

Recenzje  moje recenzje są w pełni subiektywne i opierają się wyłącznie na moich własnych doświadczeniach podczas anonimowej wizyty w restauracji opłaconej z własnej kieszeni. Niemożliwe jest zasponsorowanie recenzji na moim blogu  nie przyjmuję zaproszeń na darmowe posiłki, prezentów ani pieniędzy za napisanie recenzji. Takie postępowanie mijałoby się z celem mojego bloga oraz byłoby oznaką braku szacunku do moich Czytelników. Więcej o tym, jak piszę recenzje, przeczytacie tutaj. Wszystkie zrecenzowane przeze mnie miejsca można znaleźć na mapie tutaj. Wszystkie recenzje znajdziecie też pod tagiem “recenzja”.

Relacje  relacje to nie są recenzje. Przykładowo relacja z degustacji różni się od recenzji przede wszystkim formą oraz unikaniem oceny wnętrza, obsługi, cen i poszczególnych dań. Relacje mogą obejmować: ciekawe wydarzenia związane z jedzeniem, otwarcia restauracji, degustacje, relacje z podróży oraz pobyty w hotelach. Czasem powstaja one dzięki współpracy barterowej lub płatnej. Ponieważ zaufanie moich Czytelników jest dla mnie najważniejsze, jeśli relacje wyniknęły z takiej współpracy lub zaproszenia, zawsze i bez wyjątków jest ten fakt jasno zaznaczony. Wszystkie relacje znajdziecie pod tagiem “relacje”. 

Zestawienia  zestawienia to artykuły, w których podaję listę polecanych przeze mnie lokali na daną okazję, np. na śniadanie w Krakowie czy najlepsze lody. Wszystkie miejsca w zestawieniu są przeze mnie osobiście sprawdzone i lubiane. Tak jak w przypadku recenzji, zestawienia są w pełni subiektywne i nie ma żadnej możliwości wpłynięcia na moją opinię. Są one też na bieżąco modyfikowane  jeśli otworzy się nowe, ciekawe miejsce, które polubiłam i do którego często wracam, dopisuję je do listy. Jeśli miejsce się zamknie lub zawiedzie moje oczekiwania  znika z listy. Wszystkie zestawienia, które opublikowałam do tej pory, można zobaczyć pod tagiem “zestawienia”.

Listy nowych miejsc  to z kolei zestawienia nowo otwartych restauracji w Krakowie, dzięki którym kilkanaście tysięcy zainteresowanych jedzeniem krakowian regularnie dowiaduje się o nowych adresach w mieście. Listę nowych miejsc publikuję na blogu co trzy miesiące. Zachęcam restauratorów do informowania mnie o otwarciach swoich nowych restauracji, ciekawych kawiarni i food trucków publikacja w zestawieniu nowych miejsc na blogu jest bezpłatna (dedykowane ogłoszenie o otwarciu na moim profilu na Facebooku jest natomiast płatne). Listę nowych otwarć zawsze znajdziecie pod tagiem “nowe miejsca”.

Artykuły informacyjne z cyklu "Nowe miejsce"/"Nowe menu" –  takie artykuły są zawsze jasno oznaczone i w żadnym razie nie są recenzjami, mają za zadanie jedynie poinformować o otwarciu nowego miejsca i przybliżyć Wam koncept restauracji, a w przypadku artykułu o nowym menu, poinformować Was o nowej karcie dań, nowym szefie kuchni itd. Wszystkie artykuły tego typu znajdziecie pod tagiem "współpraca" oraz "nowe miejsce" i "nowe menu".

W razie pytań, propozycji współpracy lub chęci zgłoszenia nowego miejsca, proszę pisać na: dania.kontra.ania[at]gmail.com

Zachęcam do śledzenia mnie także na Facebooku i Instagramie. :)


Dania Kontra Ania w mediach

Gazeta Wyborcza (dodatek "Co Jest Grane")
Eksperymenty od kuchni, wypowiedź na temat kuchni eksperymentalnej w Krakowie


Krakow.pl  wypowiedź na temat rekomendowanych przeze mnie restauracji na cele portalu kulinarny.krakow.pl powstałego z okazji otrzymania przez nasze miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019


Kukbuk.pl - wypowiedź na temat restauracji, które warto odwiedzić podczas
festiwalu Fine Dining Week w Krakowie


Onet.pl, wypowiedź do artykułu Foodie  blogerzy, którzy kochają jeśćFood Service, wypowiedź do artykułu Restauracyjny blog and rollRadio Radiofonia 100.5 FM  byłam gościem audycji "Głośnodaj"


Interia, wypowiedź do artykułu na temat kompleksu Dolne MłynyCogito, wypowiedź do artykułu Specjaliści od smaku... i nie tylko
W okresie od maja 2012 do listopada 2014 roku
raz w miesiącu pisałam recenzje dla magazynu Lounge.